13. divadelná sezóna DPOH

 

Bratislava, 19. 8. 2021 – Divadlo P. O. Hviezdoslava vstupuje do svojej 13. divadelnej sezóny. Od septembra zároveň poskytne svoje priestory Divadlu Aréna, ktorého domovská scéna ide do rekonštrukcie. “Spojenie oboch divadiel v jednom hracom priestore je okrem iného i signálom, že mesto Bratislava a Bratislavský samosprávny kraj si navzájom dokážu vyjsť v ústrety a pomôcť si v prípade potreby, a to nielen v oblasti kultúry,” hovorí Katarína Hulíková, riaditeľka Bratislavského kultúrneho a informačného strediska, ktoré má DPOH v správe.

Nové i „staronové“ divadelné inscenácie

V septembrovom repertoári DPOH nebude chýbať sedem predstavení, ktoré tvoria projekt Anómia 21. Každá hra odkazuje na jeden smrteľný hriech a predstavenia si môžu diváci pozrieť na troch miestach – na javisku DPOH, v CO kryte DPOH a v Klariskách. Smutno-smiešni zamestnanci obchodného reťazca sa predstavia v hre Experti (2. 9.) silný príbeh o troch nešťastných udalostiach vyrozpráva hra Ecce homo (4. 9.), v CO kryte DPOH je 6. 9. pripravený futuristický príbeh Lenivosť, po ktorom nasleduje silná téma domáceho násilia v hre – Opatruj sa, Júlia!. Dramatickú prvotinu Oľgy Feldekovej – komédiu Sto bábik a príbeh Juraja Šebestu Bratislava by Night si môžete pozrieť 17. 9. A záverečné septembrové predstavenie z Anómie bude patriť predstaveniu Cena za závisť (26. 9.), v ktorom hlavné mužské postavy stvárnia tri herečky.

Do divadla sa vracajú aj staršie a veľmi úspešné predstavenia – Perníková dáma (12. 9.) s Judit Bárdos, Zuzanou Fialovou, Dušanom Cinkotom a Zuzanou Vačkovou. Nesmrteľný Ujo Váňa (19. 9.) v podaní Alexandra Bártu rozpovie tragický príbeh o veľkých túžbach a nenaplnených snoch a Zuzana Mauréry v Job Interviews (24. 9.) predstaví divákom cynický a drsný svet zábavného priemyslu.

Hosťujúce divadlá v DPOH

Súčasťou repertoáru DPOH budú aj tento rok hosťujúce inscenácie. Medzi také budú patriť aj divadelné predstavenia pre najmenších. Větrná pohádka (5. 9. o 11.00) z českého Divadla Pavla Šmída porozpráva príbeh detí z veterného mlyna, ktoré sa vydajú hľadať kráľa vetra. V ten istý deň o 14.00 Slovenské marionetové divadlo predstaví komediálnu hru pre malých i veľkých – Gašparko putuje do Turecka. Tretí príbeh bude v bábkovom prevedení. Johanes Faust z dielne Slovenského marionetového divadla ponúkne humorný, kúzelný, a tak trošku strašidelný príbeh, v ktorom sa Faust dostane až do pekla. Všetky tri divadelné predstavenia sa odohrajú vo Foyer DPOH.

Štvrté septembrové predstavenie pre deti – Tri prasiatka, na javisku DPOH (15. 9.), je najnavštevovanejším detským predstavením divadla. V réžii Róberta Mankoveckého ožije nesmrteľný príbeh troch prasiatok plný chytľavých pesničiek.

Divadelné spolupráce

Cieľom DPOH je rozvíjať divadelné spolupráce a prinášať tak návštevníkom stále nové a výnimočné zážitky. Jedným z takých je určite aj legendárne dielo Oswalda Spenglera – Zánik Západu. V predstavení, ktoré vzniklo v spolupráci s AntiTeatrom, už 1. septembra budete môcť vidieť Táňu Pauhofovú, Silviu Svitekovú, Hanu Gallinúvi, Alexandru Lukáčovú a Sáru Polyakovú. Skutočný príbeh bratislavského antikvariátu Steiner, ktorý arizoval známy slovenský spisovateľ Ľudo Ondrejov, si môžu diváci pozrieť 10. septembra v réžii Viery Dubačovej v predstavení s príznačným názvom – Antikvariát. A taktiež v CO kryte je 15. 9. pripravené predstavenie Vytrvalý dážď, ktoré vzniklo v spolupráci s OZ StevArt a porozpráva strhujúci a temný príbeh dvoch slovenských policajtov v drsnom Chicagu.

Divadlo Aréna v DPOH

„Divadlo Aréna si od septembra budete môcť vychutnať v náhradných priestoroch, keďže budova na Viedenskej ceste, v ktorej sme sídlili doteraz, sa bude rekonštruovať. Sme vďační nášmu zriaďovateľovi – Bratislavskému samosprávnemu kraju, že naše predstavenia môžeme hrať nielen na javisku DPOH, ale aj v kostole Klarisky. Pozývam divákov zažiť dve rôzne divadlá na jednom javisku,“ povedal Juraj Kukura, riaditeľ Divadla Aréna.

Prvým septembrovým predstavením Divadla Aréna v DPOH bude inscenácia Biblia v réžii Rastislava Balleka (9. 9. Klarisky), pokračovať bude komédia Bankári (11. 9.), Jánošík – príbeh vraha? (13. 9.), 19. 10. uvedie mono drámu Tiso v hlavnej úlohe s Mariánom Labudom a 26. 9. je pripravená predpremiéra a 27. 9. premiéra predstavenia Lazarus v réžii Mariána Amslera.

„Divadlo P. O. Hviezdoslava a Divadlo Aréna spoja svoje dramaturgie v koprodukčnom projekte a vytvoria spoločnú inscenáciu, ktorej premiéra sa uskutoční v druhej polovici sezóny 21/22,“ prezradila vedúca oddelenia manažmentu DPOH Valeria Schulczová.