predstavenie

Antikvariát

Informácie

Autor: Ľuba Lesná

Réžia: Viera Dubačová

Obsadenie: Emília Vášáryová, Marta Maťová, Michal Ďuriš, Miloš Cibula

Inscenácia je založená na pravdivých historických faktoch a vychádza z rovnomennej novely Ľuby Lesnej, ktorá vyšla v knihe Tisícročná žena. Ide o históriu známeho bratislavského antikvariátu Steiner, ktorá sa odohráva počas protižidovských represálií na začiatku štyridsiatych rokov v nacistickom Slovenskom štáte. Antikvariát preto tiež podliehal arizácii, teda vyvlastneniu. Arizoval ho známy slovenský spisovateľ Ľudo Ondrejov.

Tento príbeh je vyrozprávaný cez spomínanie Lýdie Piovarcsyovej – Steinerovej, ktorej rodičia zahynuli v koncentračnom tábore. Jej otec Jozef Steiner bol pôvodným spoluvlastníkom antikvariátu. Samotná Lydka sa aj po toľkých rokoch pokúša zmieriť so svojou minulosťou, prekonať ju činorodým životom a pochopením konania človeka, ktorý je v jej očiach konkrétnym vinníkom tragédie steinerovskej rodiny – Ľuda Ondrejova.

Každý príbeh potrebuje svoj čas a priestor, rovnako aj ten náš. Narodil sa do doby, v ktorej sa relativizuje zlo, násilie, spochybňuje sa vlastná história. To je priestor v ktorom treba začať konať. Autorka a scenáristka Ľuba Lesná oslovila režisérku Vieru Dubačovú, s ktorou už dlhšie spolpracuje. Režisérka prichádza s režijnou koncepciou, v ktorej odovzdáva príbeh pani Lýdie tak, aby sa divák stal na chvíľu jeho súčasťou.

Všetci prítomní sa stretávajú na výstave, venovanej známemu spisovateľovi. Mladá literárna vedkyňa predstavuje návštevníkom jeho život a dielo tak, ako sa o ňom naučila v škole. Spolu s návštevníkmi si výstavu pozerá aj Lydka. Prichádza, aby pochopila, že teraz prišiel čas, pre jej príbeh.

Video: Adam Hanuljak, Tamara Lesná

 

Najbližšie hráme:

Fotogaléria: foto Barbora Kapustová

Fotogaléria

pôvodné obsadenie: Emília Vášáryová, Lucia Lapišáková, Michal Ďuriš, Miloš Cibula