talk show Zuzany Kovačič Hanzelovej

HRY V DPOH

Hry v DPOH #3 slovenčina

Informácie

Hry v DPOH #10

VIANOČNÉ  Ako sa hrajú Vianoce?

18.12.2021 o 19.00 hod.

Zažite atmosféru Vianočných Hier v DPOH online!

Hostia: Petra Kolevská – Vančíková, Lukáš Frlajs, Tolstoys

Viete si predstaviť Vianoce bez Perinbaby? Herecké osobnosti práve z tohto kultového filmu budú hosťami Hier v DPOH. Petru Kolevskú – Vančíkovú si všetky vekové kategórie spájajú s postavou Alžbetky z Jakubiskovej rozprávky z roku 1985. „Vianoce pre mňa predstavujú pokoj, lásku a premýšľanie o tom, čo je naozaj dôležité. A najkrajším darčekom je vedomie, že je dobre aj tým, na ktorých mi záleží,“ vyznala sa sympatická herečka, ktorá si zaspomína nielen na nakrúcanie Perinbaby, ale porozpráva aj o zvykoch, ktoré sú v jej rodine späté s najkrajšími sviatkami v roku.

Druhým hosťom bude Lukáš Frlajs, herec a známy influencer. Lukáš si zahral hlavnú postavu v druhej časti filmu – Perinbaba a Dva svety. „Kožuch bol brutálne ťažký,“ spomínal s úsmevom na nakrúcanie Lukáš. Ako vníma Vianoce? „K Vianociam mám s pribúdajúcim vekom taký nostalgický vzťah. Spomínam na tie časy, keď som veril, že Ježiško existuje a nosí darčeky. Doteraz sa doma hrám, že to tak je.”

Hudobne nás večerom prevedie kapela Tolstoys. Spríjemnite so predvianočné dni poslednou talk show Hry v DPOH v tomto roku.

Podporiť kultúru a umelcov môžete dobrovoľným vstupným do 31.12.2021.

Ďakujeme za vašu priazeň!

ZAKÚPIŤ VSTUPENKY

 

_________________________________

Hry v DPOH #9 Hommage à Hvie100slav

literatúra S Hviezdoslavom sa neradno zahrávať

09.11.2021 o 19.00 hod.

Zažite atmosféru Hier v DPOH naživo!

Hostia: Simona Salátová, Samo Trnka a Katarína Máliková s kapelou

Špeciálne vydanie Hier v DPOH venujeme v novembri spisovateľovi, ktorého meno nesie aj naše divadlo a ktorého úmrtie 8. novembra počíta sté výročie. Zuzana Kovačič Hanzelová sa vo svojej talk show s nadhľadom porozpráva s komičkou Simonou Salátovou a komikom Samom Trnkom o našom najväčšom poetovi.
O hudobný program sa postará slovenská speváčka a skladateľka Katarína Máliková.
Simona Salátová o Hviezdoslavovi: “Pavol Orsagh Hviezdoslav.Povedala by som mu azda pán Paľko, keby som ho stretla a možno aj nie. Sú ľudia, ktorých oslovujete celým menom. Neurčuje sa im tykanie či vykanie, pretože hocijako si na nich spomeniete či ich oslovujete, ich osobnosť maže všetky zvyklosti. Presahujú slušnosť, kompenzujú bontón len tým, že sú. Géniovia, ktorých meno vyslovujeme celé na počesť im, ich dielu a všetkým ďalším, ktoré skrze nich vznikli. Keby som si dala vypracovať rodokmeň, dňom i nocou by som dúfala, že mám aspoň pätnástinu z Pavla Orsagha Hviezdoslava. A ak aj nie pokrvne, beztak veľa zo spiaceho umenia vo mne stvoril on. Možno ho nevidieť, necítiť. Ale všetko, čo vychádza zo mňa je dotknuté ním. Hlboko v mojom vlastnom vesmíre. Preto mi je cťou ho osláviť.”

Samo Trnka o Hviezdoslavovi: “Niežeby som sa chcel chvastať, ale k literatúre ma ťahalo od tak útleho veku, že som sa naučil čítať ako 4-ročný. Doma to nemalo veľkú podporu, lebo sa mamina bála, že sa v škole budem nudiť. Nenudil som sa – bola tam aj matematika a tú som sa nenaučil ani ako 40-ročný. Takže som prilipol k slovu a literatúre, čo je dobre. Bol by som mizerný bankový analytik. K Hviezdoslavovi mám ambivalentný vzťah. Jeho robustné dielo vzbudzuje úctu, rytmus v jeho veršoch tiká presne ako hodinky; na druhej strane, jeho snaha obohatiť slovenský jazyk o svoje novotvary vo mne vzbudzuje smiech. Krvavé sonety čítam ako humoristické dielo, hoci by som nemal. Lenže pátos so snahou o zvukomalebnosť splodili veršie ako: „v cveng šabieľ špľachce čŕstvej krvi brod.“ To nech sa na mňa moje slovenčinárky nehnevajú, to dnes znie ako morbídna lyrická groteska. “

 

  

foto: Dorota Holubová

 

foto: archív Samo Trnka

_________________________________

Hry v DPOH #8

cudzie jazyky Koľko rečí vieš, toľkým hrám rozumieš

16.10.2021 o 19.00 hod.

Zažite atmosféru Hier v DPOH naživo!

Hostia: Anikó Varga, Thomas Puskailer & Band

Cudzie jazyky patria k spoznávaniu, otváraniu sa vedomostiam a svetu. Niekto sa do viacjazyčnej rodiny narodí, iného k cudzím jazykom prinesie cestovanie a život. Pravdou však je, že ak rozumiete ďalším jazykom, ste na najlepšej ceste ľuďom porozumieť. Hostia ôsmeho vydania talk show o láske k poznaniu a ceste k nadhľadu – Hry v DPOH budú v októbri bilingválna herečka Anikó Varga, ktorú poznáte aj z novej hry v rámci projektu Anómia 21 – Sto bábik a Thomas Puskailer od malička obklopený štyrmi jazykmi aktuálne pôsobiaci na Slovensku. Thomas vás jemu blízkymi rečami prevedie aj vďaka hudobným vstupom s jeho kapelou v zložení: Dávid Juraj Raši – bicie, Tamás Belicza – basová gitara, Juraj Halaška – gitara.

_________________________________

Hry v DPOH #7

vlastiveda Cestovaním, bude celý svet vašim ihriskom

22.9.2021 o 19.00 hod.

Zažite atmosféru Hier v DPOH naživo!

Talk show Zuzany Kovačič Hanzelovej prinesie tenokrát pohľad za hranice našej vlasti. Ak chcete získať nadhľad, musíte vyjsť vyššie, zájsť ďalej a dozvedieť sa viac. O svojom vzťahu k vlasti aj k vede porozprávajú nevyliečiteľná cestovateľka, sprievodkyňa a vášnivá objaviteľka a v neposlednom rade speváčka a kapelníčka Dorota Nvotová a filmár, fotograf, YouTuber a tiež nezastaviteľný cestovateľ Patrik Paulínyi.

“Vlastiveda, a neskôr zemepis boli predmety na ktoré som sa najviac tešila, pretože na rozdiel od väčšiny ostatných, hovorili o skutočnom živote okolo mňa – a aj o tom vzdialenom, tam niekďe ďaleko, kde planéta vyzerá úplne inak. A tieto svety blízke a ďaľeké ma vždy lákali a dodnes ma nútia žasnúť nad tým, aký krásny, intenzívny, veselý aj trpký svet okolo nás je.” Dorota Nvotová

“Vždy ma fascinovalo čo sa schováva za hranicami môjho okresu, štátu, kontinentu. Už na škole som zatúžil jedného dňa všetko vidieť na vlastné oči, no táto vášeň ešte viac prepukla so štúdiom dokumentárnej tvorby.
Cestovanie pre mňa najväčšou inšpiráciou v tvorbe ale tiež tou najväčšou školou pri spoznávaní nie len rôznych krajín či kultúr ale taktiež samého seba.” Patrik Paulíny

Hudobným hosťom bude Dorota Nvotová s kapelou v zložení Marián Slávka za bicími a Filip Hittrich na bassovú gitaru .

foto: archív Dorota Nvotová a Patrik Pavlínyi

_________________________________

Hry v DPOH #6

telesná výchova Pohyb hrou, či povolaním?

29.8.2021 o 19.00 hod.

Zažite atmosféru Hier v DPOH naživo!

K celkovému zdraviu patrí aj pohyb. Možno preto je aj súčasťou našich učebných osnov. V živote je ale úplne jedno, či ste patrili k šampiónom dvanásťminútoviek, či ste radšej presedeli telesnú na lavičke so spolužiakmi. Oveľa dôležitejšie sú denné rutiny, ktoré si neskôr vybudujete. Kedy sa ale rozhodne pohybovo zdatný človek, že si zvolí dráhu profesionálneho športovca? Aká je cesta od športových krúžkov k medaile na olympiáde? Ako sa vyvíja vzťah k pohybu po ukončení profesionálnej kariéry športovca? A aké je spojenie športu a umenia?

Hosťami šiesteho vydania talk show Zuzany Kovačič Hanzelovej Hry v DPOH budú atlétka a herečka Sára Polyaková a bývalý cyklista, herec a spevák Juraj Bača, ktorý sa s kapelou postará aj o hudobnú časť večera.

 

foto: archív Sára Polyáková, Zánik Západu (Antiteatro a DPOH) Robert Tappert

  

foto: archív Juraj Bača, Anómia 21: Opatruj sa, Júlia! Ľuboš Kotlár

_________________________________

Hry v DPOH #5

chémia Chlieb a hry. Ale ako na ten chlieb?

22.7.2021 o 19.00 hod.

Piaty diel talkshow sa týkal chémie. Na nie vždy obľúbený predmet sme sa pozreli vďaka zaujímavým hosťom. Fermentácia, aktivácia enzýmov, rozloženie sacharidov, štiepenie glutenínu a gliadínu – úspešná blogerka a propagátorka kváskovania Naty Štefková Žúreková divákom vysvetlila základné chemické a biologické procesy počas prípravy a pečenia chleba, ale porozprávala aj o tom, ako začala piecť chlieb a či je práca food blogerky náročná. Na študentské časy a vzťah k chémii si zaspomínal vyštudovaný sklár a úspešný herec Lukáš Latinák.

Pozvanie do relácie prijala aj obľúbená kapela Smola a hrušky, ktorá odohrala aj známe a v čase pandémie aktuálne skladby ako Kvások a ja či Vakcína.

 foto Katarína Bubeníková

_________________________________

Hry v DPOH #4

dejepis Odkedy to hráme?

14.6.2021 o 19.00 hod. sledujte tu: Facebook DPOH / BKIS / Dennník N / Youtube

Dejepisný talk bude o histórii, ale ak o súčasnosti a o tom ako si vytvoriť k minulosti vzťah, z čoho sa poučiť a ako vôbec čítať odkazy dejín. Tieto a ďalšie témy preberie Zuzana Kovačič Hanzelová s hostkou Sandrou Polovkovou – riaditeľkou Post Bellum a s hercom a vyštudovaným právnikom Marekom Fašiangom.

Hudobný hosť Pressburger Klezmer Band nás spojí s multikultúrnou históriou mesta Bratislavy.

foto: Ema Lančaričová

________________________________________________

Hry v DPOH #3

slovenčina Slovo nie je hračka

16.5.2021 o 19.00 hod. sledujte tu: Facebook DPOH / BKIS / Dennník N / Youtube

V treťom vydaní talk show Zuzany Kovačič Hanzelovej boli hosťami bývalý učiteľ a moderátor Matej Sajfa” Cifra a spisovateľ a prekladateľ Michal Hvorecký. Hudobný hosť Modré hory priniesli rapovanú poéziu. S humorom a nadhľadom sme sa pozreli na slovenský jazyk, jeho význam, postavenie v našej kultúre, ale aj osobný vzťah hostí k slovenčine a literatúre.

foto: Katarína Kubalová

________________________________________________

Hry v DPOH #2

prírodoveda Je vesmír hrou náhody?

Druhá časť talk show sa bude niesť v znamení prírodovedy, chémie, fyziky a matematiky. „Prírodné vedy si vyžadujú kvalitného učiteľa, vtedy budú pozitívne prijaté aj u žiakov,“ myslí si jeden z hostí, mladý a úspešný Vedátor Samuel Kováčik, absolvent teoretickej fyziky na bratislavskej Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského, kde Samuel aktuálne pôsobí. Okrem vedeckej činnosti sa snaží spopularizovať a vysvetliť vedu laickej verejnosti, ale aj vyvracať hoaxy na sociálnych sieťach, ktorých je práve počas pandémie koronavírusu neúrekom.

   

foto: Katarína Kubalová

O vzťahu k prírodným vedám, ale aj o tom, ako sa zo študentky matematiky a deskriptívnej geometrie stala herečka, porozpráva sympatická Andrea Sabová. No a nielen o globálnom otepľovaní zahrá hudobný hosť – kapela S Hudbou Vesmírnou.

Príbeh Andrey Sabovej a Samuela Kováčika si môže pozrieť v premiére relácie Hry v DPOH už 18. apríla o 19.00 online na Facebooku DPOH, Bratislavského kultúrneho a informačného strediska (BKIS) a mediálneho partnera – Denníka N.

Udalosť na Facebooku

sledujte druhé Hry v DPOH:

Dobrovoľnú vstupenku na online podujatie zakúpite do 21.4.2021 cez Predpredaj.sk

________________________________________________

Hry v DPOH  #1

umelecká výchova Na čo hráš ty?

Nový edukatívny diskusný formát prinesie raz do mesiaca formou rozhovorov a hudobných vstupov iný pohľad na disciplíny života odvodené od školských predmetov akými sú dejepis, chémia, slovenčina, umelecká, či telesná výchova,“ vysvetľuje vedúca DPOH Valéria Schulczová. Moderátorka Zuzana Kovačič Hanzelová v rozhovoroch s hosťami rozoberá význam a motiváciu štúdia jednotlivých disciplín.

Prvý diel relácie sa niesol v znamení umeleckej výchovy. Umenie patrí do vývoja človeka rovnako ako čokoľvek iné. Hľadanie krásy, prepájanie hemisfér v mozgu, ale aj nadšenie z kreatívnej práce sú hodnoty, ktoré spojili aj hostí diskusie – herečku SND Zuzanu Fialovú a violončelistu Jozefa Luptáka. Obaja majú skúsenosť s učením mladých ľudí a v talk show prezradili s humorom a nadhľadom jednoduchý návod na funkčnú krajinu, ale aj to, ako deti viesť k umeniu. Hudobní hostia prvého dielu Hier v DPOH boli akordeonista Boris Lenko violončelista a beatboxer Jozef Lupták.

Premiéra prvého dielu relácie bola odvysielaná príznačne na Deň učiteľov – 28. marca o 19.00 na Facebooku Bratislavského kultúrneho a informačného strediska (BKIS), mesta Bratislava a mediálneho partnera Denníka N.