Rozhovor s režisérom Gejzom Dezorzom o inscenácii Websterovci: Lili a ukradnutá sieť

Gejza Dezorz: „V našom príbehu sa diváci dozvedia, že nie všetko, čo je uverejnené na Sieti je pravda.“

Žijú v kokónoch, používajú uzlíkové písmo a radi si pochutia na karamelových muchách či húsenicovom mede. Pavúčiu rodinku Websterovcov, známu z animovaného televízneho seriálu Kataríny Kerekesovej, milujú deti na celom Slovensku. Obľúbené postavičky sa v marci stanú súčasťou aj divadelného javiska. Bábková inscenácia Websterovci: Lili a ukradnutá sieť má premiéru 25. marca v Divadle P. O. Hviezdoslava pod režisérskou taktovkou Gejzu Dezorza.

Kedy vám napadlo, že Websterovci by sa mohli z televíznych obrazoviek preniesť aj na divadelné javisko?

GZ: Animovaných Websterovcov sledujem od premiéry ich prvej série na televíznych obrazovkách a som veľkým fanúšikom tohto unikátneho seriálu. Ale idea na vznik divadelnej adaptácie vznikla o čosi neskôr. Keďže sa venujem aj tvorbe bábkového divadla pre deti, neustále hľadám námety a príbehy, ktoré by sa dali stvárniť výrazovými prostriedkami bábkového divadla. Špeciálne rád pracujem v bábkovom divadle pre deti aj s inšpiráciami z popkultúry a snažím sa detským divákom prinášať súčasné príbehy. Preto je pavúčia rodinka Websterovcov ideálnou predlohou.

V animovanom seriáli je 6 hlavných postáv, v bábkovom spracovaní pribudli ďalšie 2. Predstavíte ich?

GZ: Okrem slávnej rodinky Websterovcov účinkuje v našom príbehu pavúčica Ariadna, ktorú už mohli fanúšikovia seriálu vidieť aj v niektorých starších televíznych epizódach a pre potreby nášho príbehu sme vytvorili úplne novú postavu – pavúka Ricarda el Diamante, ktorý je v príbehu našej divadelnej adaptácie veľmi dôležitou negatívnou postavou, pretože naruší pokojný život celej pavúčej rodinky.

V popise k predstaveniu sa píše, že Websterovci sú určené nielen pre deti, ale aj ich rodičov. Prezradíte viac?

GZ: Máte pravdu, naša dobrodružná bábková inscenácia s pesničkami Websterovci – Lili a ukradnutá sieť je nielen pre deti, ale aj pre ich rodičov. To znamená, že ani rodičia sa nudiť nebudú. Websterovci sú utkaní zo siete mikropríbehov a žijú vo svojej sieti. V našom príbehu sa diváci dozvedia, že nie všetko, čo je uverejnené na „Sieti“ je pravda a že treba vedieť rozlišovať, čo je pravda a čo už manipulácia a pretváranie reality.

Čo bolo pri príprave bábkového spracovania známej animovanej rozprávky najnáročnejšie?

GZ: Najnáročnejšie bolo vytvoriť adaptáciu tak, aby rešpektovala charaktery postáv, poetiku seriálu a samotný mikrosvet Websterovcov, aby sme sa pri kreovaní nášho pôvodného príbehu nezamotali do úplne iných sietí, než z akých je utkaný tento krásny seriál.