Tlačová správa

Kopny! Buchny! Ric! – povinná literatúra moderne a vtipne v DPOH

V Divadle P. O. Hviezdoslava predstavíme povinnú literatúru Hviezdoslava, Hollého, Tajovského či Palárika hravo, vtipne a tak trochu inak! Už samotný názov pripravovanej divadelnej premiéry – Kopny! Buchny! Ric! predznamenáva, že pôjde o smršť humoru i  satiry. „Snažili sme sa vytvoriť zrozumiteľnú, vkusnú a zároveň zábavnú komédiu, ktorá sprostredkuje skvosty klasickej slovenskej dramatiky v modernom šate,“ hovorí režisér predstavenia Gejza Dezorz.

 

Klasika neklasicky

V máji tohto roku odvysielalo DPOH na sociálnych sieťach dve hrané videá (Zmierenie alebo dobrodružstvo pri obžinkoch) a (Kráľ Lear) pod názvom Hravé čítanie. Herci Lukáš Frlajs, Sáva Popovič, Dominika Žiaranová a Darina Abrahámová predstavili povinnú literatúru inak – netradične, originálne, no najmä vtipne. Vedúca oddelenia manažmentu DPOH Valeria Schulczová hovorí  o plánovanej divadelnej inscenácii. „Ide o divácky atraktívnu formu „o divadle v divadle“, navyše si robíme srandu aj sami zo seba ako divadelníci.“

Autorka  scenára hry Lucia Ditte zasadila príbeh komédie do divadla. Jeho riaditeľka Anna (Anna Šišková) vidí východisko z beznádejnej situácie v novom režisérovi (Sáva Popovič). Princíp hry spočíva v naskúšaní viacerých hier. Pomôcť majú  diva Kristína (Kristína Tormová), celebrita Juraj (Juraj Bača) a technik Lukáš (Lukáš Frlajs), ktorý sa zo dňa na deň stáva hercom, či asistentka Ona Broňa (Broňa Kováčiková). „Moja postava sa volá Broňa, ale v skutočnosti si toto moje meno v hre nikto nevie zapamätať, aj keď je to meno celkom výrazné. Ona Broňa je mladá ambiciózna absolventka bábkarskej tvorby na VŠMU povedala by som, že až veľmi proaktívna.  Miluje slovenskú klasiku a všetky diela aj postavy ovláda dokonale naspamäť. Jej sen je byť herečka, ale zatiaľ robí len asistentku riaditeľke divadla, ktorá jej nevie prísť ani na meno. Jej herecká kariéra sa však začína, keď do divadla príde nový režisér a ona sa „nečakane” zúčastní konkurzu,“ hovorí o svojej postave herečka Broňa Kováčiková. Postavu herečky, no najmä vždy uponáhľanej matky, stvárnila  Kristína Tormová. Výrokmi typu „Musím odísť skôr. Máme hnačku. Volala mi opatrovateľka, že malá sa zasekla v záchodovej mise,“ potvrdzuje, že humor, aj zo seba samej, je jej blízky. „Robiť si zo seba srandu je jednou z mojich najobľúbenejších činností vôbec. Sama sebe som najväčšou obeťou fórov až za hranicu, čiže sa veľmi teším, že v tom môžem pokračovať aj v rámci inscenácie. Som veľmi spokojná, že ma autori takto odčítali, i keď ono to asi nie je ťažké. Robiť si zo seba srandu je mimochodom najlepšia forma terapie,“ vysvetľuje K. Tormová. Ako sama hovorí, ponuku prijala z jediného dôvodu – bez divadla nedokáže žiť. „Skúšala som to, aj som bola teraz dva a pol roka doma na materskej, ale nedá sa to. Je to pre mňa čarovný svet, ktorý neviem  ničím nahradiť.”

 

Hra, ktorá baví

Pre režiséra Gejzu Dezorza bolo najväčšou výzvou spôsob, ako spracovať tému slovenskej klasiky. „S autorkou textu sme dlho hľadali možnosti ako to uchopiť, aby výsledný tvar nebol nudný, ale zrozumiteľný a zároveň zábavný. Pri tvorbe tejto inscenácie bolo najnáročnejšie zapracovanie slovenskej klasiky do nášho príbehu. A nemenej  náročné bolo aj zosúladiť termíny hercov, aby sme sa všetci stretli na skúške.“ Dramaturg Roman Olekšák dopĺňa: „V inscenácii účinkujú herci troch generácií, najstaršia (riaditeľka a režisér) už má s klasikou svoje skúsenosti, stredná (diva, celebrita), pre ktorú je to len práca ako každá iná a najmladšia (ona, technik) klasiku práve objavuje a hľadá si k nej svoju vlastnú cestu. Inscenácia je síce v prvom rade cielená na žiakov študentov, ale rozhodne bude baviť aj divákov mimo školských lavíc.“

Realizačný tím dopĺňa autor hudby Martin Hasák a za výpravu Lucia Šedivá.

Premiéra predstavenia Kopny! Buchny! Ric! je naplánovaná na 23. októbra o 19.00. Príďte sa zasmiať a presvedčiť o jej autenticite do Divadla P. O. Hviezdoslava.

 

Viac informácií na www.dpoh.sk