p r e d s t a v e n i e

Umenie padať

Informácie

Hra významnej švédskej autorky Sary Stridsbergovej  Umenie padať (originálny názov: Konsten att falla) je biografickou tragikomédiou z roku 2015, ktorá doteraz nebola v SR ani v ČR uvedená; slovenského prekladu  a prvého uvedenia sa hra dočkala až v sezóne 2021/2022 v koprodukcii KADU – Kabinetu audiovizuálnych divadelných umení, o.z. a BKIS – Divadla P. O. Hviezdoslava.

Hra rozpráva životný príbeh matky a dcéry  –  „Veľkej Edie“ a „Malej Edie“ Bealových, blízkych príbuzných (teta a sesternica) Jacqueline Kennedyovej.  Dcéra Edie mala pred sebou sľubnú kariéru modelky a kabaretnej umelkyne v New Yorku,  po prvom neúspechu nenájde silu začať znovu, ale podľahne volaniu matky a vráti sa k nej do víkendového domu v East Hampton na pobreží Atlantiku. Osamelé a izolované žijú v starom letnom sídle s osemnástimi miestnosťami, ktoré roky chátra, zdrojom príjmu je iba minimálne mesačné „odškodné“ od manžela Veľkej Edie, ktorý ich pred rokmi opustil a založil si novú rodinu. Po dome sa preháňajú mývaly a mačky, cez rozbité okná prelietajú morské vtáky, už ich nikto nenavštevuje, len postavy z ich minulosti prichádzajú a odchádzajú ako sny. Stridsbergová rozkýva podivný vzťah matky a dcéry, ktoré vegetujú uprostred postupujúcej skazy v  jedinej obývateľnej izbe a utápajú sa v do ružova vymaľovaných spomienkach.  Hrdinky si uvedomujú svoju neslobodu a z toho plynúci hnev obracajú proti sebe i celému svetu v dialógoch plných čierneho humoru a irónie.

Hra je inšpirovaná úspešným dokumentom Grey Garden (Šedé záhrady, 1975) a oceňovaným rovnomenným celovečerným filmom z produkcie HBO (2009) v hlavnej úlohe s Drew Barrymore a Jessicou Lange.

 

Uvedenie inscenácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a preklad hry Švédska umelecká rada.

 

UMENIE PADAŤ

Sara Stridsberg

 

Preklad: Gabriela Forischová

Réžia: Jakub Nvota

Scénografia: Tomáš  Ciller

Kostýmy: Katarína Hollá

Dramaturgická spolupráca: Martin Kubran

Hudba: Mário Buzzi

Masky: Martin Blizniak

Fotografie: Šimon Ľupták

Producent: Marta Šuleková

Realizácia scény: Štefan Prelovszký – Prescont
                               Martina Rusnáková

 

 

Účinkujú:

Matka  – Anna Šišková

Dcéra – Marta Maťová

Jackie Kennedyová – Soňa Norisová

Brat, filmár a ďalšie mužské role  – Kamil Mikulčík

 

 Premiéra sa uskutočnila 26. 02. 2022 (sobota) o 19:00 na javisku DPOH.